Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ders İşleme Önerileri-TEOG Sınavı Tavsiyeleri
arkadaşlar . hekese merhaba bu seneki 8. sınıflara ilk kez gireceğim. dışardan gözlemlediğim ve diğer hocalardan duyduğum kadarıyla öğrencilerin hem davranış hem de seviyeleri çok kötü. başarıyı artırmak için ne yapmalı ve gibi yömtemler uygulamalıyım. önerileriniz için şimdiden teşekkürler.
Ara
Hocam ilk teog sınavı malum 2 ay sonra o yüzden planlı olman 1. şart.

Öğrencilerin haylazlığı için velilerle daha sık görüşme yapmak, rehberlik servisinden yardım almak çaresiz kaldığında notla korkutmak faydalı olabiliyor. Ne yazık ki evde aile büyüklerinin sözünü dinlemeyen öğrenci okulda öğretmeni hiç takmıyor. Her sınıfta 1-2 tane böyle öğrenci olur. Sayısı artarsa ders işlenişini ve diğer öğrencileri ciddi şekilde etkiler. Bu öğrencileri farklı şeylerle ödevlerndirebilirsin.

Ders işlenişi için önerilerim şunlar:

Teog sınavı kelime bilgisinin çok önem kazandığı bir sınavdır. Kelime eksiği bırakmamaya çalış. Geçen yıl bize ders oldu. kitapta sadece 1 kez gecen 3 adet ayrı ifade sınavda soruldu. Hiç birşeyi atlama.

-Ünite kelimelerini dağıt.

-Ezberleme yöntemlerini anlat (resimli, günlere bölerek, hikaye vb yazdırarak, cümle kurdurarak vb. )

-Kelime quizi yap ve ortalamasını sözlü notu olarak gireceğini söyle. (Böyle daha motive oluyorlar)

-Quiz yaptıktan sonra öğrencilere özellikle eksik oldukları kelimelere yoğunlaşmalarını söyle.

-Kitaplardaki kazanımları öğrencilere anlat. Kitaptaki örnek cümleleri göster, sınıfa, panoya falan as. Öğrenci TEOG'da ne sorulacağını bilsin.

-Kazanımları hem anlam hem yapı bakımdan oturtmaya çalışmalısın. Dialoglar ve okuma parçaları anlamın oturması, testler ve yardımcı kitaptaki etkinlikler, yazma ve konuşma etkinlikleri yapının iyi bilinmesi, kuralların ezberlenmesi açısından önemli.

-Öğrencilere kitaba uyumlu güzel bir kaynak seç. ünite bitmeye yaklaştığında çocuklar test çözmeye başlasınlar.

-Soru analizi yapmayı öğret. Yani yanlış yaptıkları sorunun hangi kazanımla veya kelimeyle alakalı olduğunu bilip o sorunu çözmeden diğer teste geçmesin yoksa yanlış bildiğini pekiştirir.

-Öğrenciler dönem başında kötü puanlar alabilir. Motivasyon ve süreklilik çok önemli.

Zamanını çok iyi kullan. Mesela ben 50 soruluk quizi 20 dakkada yapar okur ve bitirirdim.

Tabi ki sizinde kendinize özgü yönteminiz vardır. Sizler de paylaşırsanız birbirimizden faydalanabiliriz.

Facebook Sayfamız ----> http://on.fb.me/1Lqjdj2
Facebook Grubumuz -----> http://on.fb.me/1Mtz6uE
Facebook Profilimiz ----> http://on.fb.me/1NoQFLa

(12-09-2015, Saat: 21:07)Bozturk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam ilk teog sınavı malum 2 ay sonra o yüzden planlı olman 1. şart.
Öğrencilerin haylazlığı için velilerle daha sık görüşme yapmak, rehberlik servisinden yardım almak çaresiz kaldığında notla korkutmak faydalı olabiliyor. Ne yazık ki evde aile büyüklerinin sözünü dinlemeyen öğrenci okulda öğretmeni hiç takmıyor. Her sınıfta 1-2 tane böyle öğrenci olur. Sayısı artarsa ders işlenişini ve diğer öğrencileri ciddi şekilde etkiler. Bu öğrencileri farklı şeylerle ödevlerndirebilirsin.
Ders işlenişi için önerilerim şunlar:

Teog sınavı kelime bilgisinin çok önem kazandığı bir sınavdır. Kelime eksiği bırakmamaya çalış. Geçen yıl bize ders oldu. kitapta sadece 1 kez gecen 3 adet ayrı ifade sınavda soruldu. Hiç birşeyi atlama.
-Ünite kelimelerini dağıt.
-Ezberleme yöntemlerini anlat (resimli, günlere bölerek, hikaye vb yazdırarak, cümle kurdurarak vb. )
-Kelime quizi yap ve ortalamasını sözlü notu olarak gireceğini söyle. (Böyle daha motive oluyorlar)
-Quiz yaptıktan sonra öğrencilere özellikle eksik oldukları kelimelere yoğunlaşmalarını söyle.
-Kitaplardaki kazanımları öğrencilere anlat. Kitaptaki örnek cümleleri göster, sınıfa, panoya falan as. Öğrenci TEOG'da ne sorulacağını bilsin.
-Kazanımları hem anlam hem yapı bakımdan oturtmaya çalışmalısın. Dialoglar ve okuma parçaları anlamın oturması, testler ve yardımcı kitaptaki etkinlikler, yazma ve konuşma etkinlikleri yapının iyi bilinmesi, kuralların ezberlenmesi açısından önemli.
-Öğrencilere kitaba uyumlu güzel bir kaynak seç. ünite bitmeye yaklaştığında çocuklar test çözmeye başlasınlar.
-Soru analizi yapmayı öğret. Yani yanlış yaptıkları sorunun hangi kazanımla veya kelimeyle alakalı olduğunu bilip o sorunu çözmeden diğer teste geçmesin yoksa yanlış bildiğini pekiştirir.
-Öğrenciler dönem başında kötü puanlar alabilir. Motivasyon ve süreklilik çok önemli.

Zamanını çok iyi kullan. Mesela ben 50 soruluk quizi 20 dakkada yapar okur ve bitirirdim.
Tabi ki sizinde kendinize özgü yönteminiz vardır. Sizler de paylaşırsanız birbirimizden faydalanabiliriz.

hocam yazacak bir şey bırakmamış

BAŞARININ YARISI ÇALIŞMAKSA DİĞER YARISI DA İNANMAKTIR. Sınıfınız başarılı da olsa inanmadıkları zaman emekleriniz boşa çıkıyor. Hocamın dediği gibi veli ile iletişimde olmak çocuk üzerinde çok etki bırakıyor. 
Derslerinizi bölün. 4 saat dersin ; 2 Ders kitap 1 ders Test 1 ders kelime ve reading olarak planlanabilir. 

Ara
Ders işlerken TEOG Hocanın özetini kullanmayı unutmayın. Wink Piyasadaki kitaplardan daha ayrıntılıdır.

(12-09-2015, Saat: 22:41)Bozturk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ders işlerken TEOG Hocanın özetini kullanmayı unutmayın. Wink Piyasadaki kitaplardan daha ayrıntılıdır.

hocam çok yakında speksoy hocam 2.ünite özetini yükleyecek. o özeti gördükten sonra karar verin Smile
Teşekkürler 

Ara
teoghocam Allah razı olsun herşey için. kelime ezbeleme önerileriniz alt sınıflarda birebir uyguluyordum. ama bu senekilere ilk kez gireceğim için önceki yıllarda öğrenmeleri gereken kelime bilgilerinin eksikliği sıkıntı olacak gibi. hocamın katkılarına çok minnettarım geçen yıl çok istifade ettik. bu sene işi daha bi sıkı tutuyor maaşallah.
Ara
Arkadaşlar öncelikle kurban bayramınız mübarek olsun...Allah kurbanlarınızı ve dualarınızı kabul etsin inşallah...
yarın ilk ders günümüz... ve de malumunuz gecikmeli bir başlangıç olacak... zaten en büyük sorun konu yetiştirmekti tatilin uzaması üstüne tüy dikti... neyse sağlık olsun hayıflanmakla vakit kaybetmeye gerek yok.... önümüzdeki maçlara bakacağız artık...
Ben ilk gün dalan dinlemeden direkt dalış yapacağım... işk ders tanışma faslı bile yapmam bu saatten sonra.. nasıl olsa tanışırız .... ilk ders için 1.ünite kelimelerinden oluşan oyun planlıyorum...

Bilmeyen yoktur ama varsa diye özetleyim oyun şöyle:
Kelimeleri 8erli grup yaptım...bir grubu tahtaya yazıyoruz...öğrencileri sırayla kaldırıp karışk anlamları söyleyerek kelimenin hangisi olduğunu tahmin etmesini sağlıyoruz...bilirse diğer kelimenin anlamını soruyoruz... bildiği sürece devam ediyor... bilemediği zaman diğer öğrenciye geçiyoruz.. ama baştan başlıyoruz... bir önceki arkadaşının bildiklerini de hatırlamak zorunda... seri bir şekilde böyle devam ediyoruz....taki bir öğrenci hepsini doğru sayana kadar... sınıfı ikiye bölüp süre ile yarışma şeklinde de yapılabilir... bir zamanlar passaparola yarışması vardı.... orda da oynanırdı bu oyun...
Ara
Zamanin verimli kullanmak bakimindan ben quizi tercih ediyorum. Kelime listesini dagitir 1 hafta sonra 50 soruluk quiz yaparim. Quiz ortalamasi da sozlu notu olur. Biraz klasik yontem yani.

Zaten bu ilk ders için hocam... devamında ben de yazılı uygulamalardan yanayım.... en güzeli quiz... ayrıca hocam klasik yöntemler en verimlisi...
Ara
Sayın değerli öğretmenlerim, öncelikle tüm paylaşımlarınız için teşekkürler.. çok paylaşımcı bir öğretmen olduğum söylenemez evet lakin ciddi bir ders saatim haftaiçi kurslarım ve lisede okuyan bir kızım var. ben 20 temmuzdan beri okuldayım yine de sınavda kayıpları kelime bilgisi ve dikkatsizlikten yaşadım. çalıştığım idare başarı odaklı...okula kelimeleri asıyoruz quiz yapıyorum tekrar yapıyorum ama galiba öğrenciler de yoruldu... ben hariç her branş öğretmeni haftada en az 200 soru çözüp getirmelerini istiyor... bana kelime konusunda yaratıcı fikirler lazım.. quiz hikaye cümle kurma yaptırıyorum ama süreklilik ders saaimle sınırlı kalıyor...acaba sihirli bir değneğiniz var mı? teşekkürler....
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  9. Ünite TEOG Sınavına Dahil mi? Bozturk 5 2,023 13-12-2016, Saat: 21:24
Son Yorum: hsnkplt
  teog için önerebileceğiniz kaynak? lgn 12 3,917 26-04-2016, Saat: 21:23
Son Yorum: niliüfer7
  clues and predictions for teog ufuk eylül 0 743 22-04-2016, Saat: 00:26
Son Yorum: ufuk eylül
  tum teog özetleri ayşe tuba 0 758 01-04-2016, Saat: 09:13
Son Yorum: ayşe tuba
  2016-2017 8. sınıf ders kitabı? bydogan20 3 1,923 31-03-2016, Saat: 01:15